Velški stadion "Cardiff City": povijest i utakmice

Cardiff City je jedan od dva nogometna kluba u Walesu koji igraju u Premier ligi. Arena je bila dom Cardiff Blues Rugby Cluba tri godine od otvaranja.

gradski stadion u Cardiffu

Detalji

Izgradnja stadiona trajala je dvije godine i završila je u proljeće 2009. godine. Dvije ekipe počele su dijeliti arenu odjednom. Prvi je bio nogometni klub Cardiff City, koji se preselio iz Ninian Parka, koji je 99 godina bio dom glavnog kluba. Drugi vlasnici stadiona su ragbi klub Cardiff Blues.

Trošak izgradnje arene iznosio je oko 50 milijuna funti. Arup je bio arhitekt. Kapacitet - 25 tisuća mjesta. Stadion Cardiff City je druga arena u zemlji po broju sjedećih mjesta, odmah iza Millenniuma, koji ima kapacitet od 74,5 tisuća gledatelja. U ljeto je obnovljen Cardiff City Stadium, nakon čega je počeo primati do 33,5 tisuća navijača.

Prve igre

Sredinom srpnja 2009. Cardiff i Celtic odigrali su prijateljsku utakmicuutakmica u areni. Službeni debi na stadionu Cardiff City odigrao se u kolovozu 2009. godine, kada je Scunthorpe United došao u goste domaćinima. Utakmica je završila poraznom pobjedom Velšana rezultatom 4-0.

U studenom iste godine, reprezentacija Walesa je prvi put posjetila stadion odigravši prijateljsku utakmicu protiv Škotske. Utakmica je završila pobjedom Velšana 3-0. Gotovo godinu dana kasnije, Wales je odigrao svoju prvu službenu utakmicu u Cardiff Cityju. Bila je to utakmica u okviru selekcije za Euro-2012. Britanski tim je bio suparnik Bugarske.

Poznate utakmice

Jedan od prvih velikih klubova koji je posjetio novu arenu velškog kluba bio je Manchester City. Bila je to utakmica 2. kola Premijer lige. Utakmica je završila senzacionalnom pobjedom Cardiff Cityja 3-2. Početkom drugog poluvremena "građani" su poveli, no nekoliko minuta kasnije Velšani su izjednačili, a na kraju poluvremena dvojac Campbella doveo je momčad do velike prednosti. Negredo je postavio konačni rezultat u nadoknadi vremena.

Manchester United došao je u Wales u 12. kolu. Utakmica je završila neriješeno. U 13. kolu suparnik Cardiff Cityju bio je londonski Arsenal. Ovoga puta velški igrači nisu uspjeli iznenaditi granda. Ramseyeva brava i Flaminijev gol donijeli su Gunnersima uvjerljivu pobjedu.

Liverpool je posjetio Cardiff City u ožujku. Utakmica je održana u sklopu 31. kola Premijer lige. Merseysideri su bili jedna od najboljih momčadi prvenstva i pretendenta na naslov. Debi u igri Utakmica je otvorila bodovanje. Nekoliko minuta kasnije Saures je vratio status quo. Sredinom prvog dijela još jednom je Campbellov gol doveo Velšane u vodstvo, no prije odmora Škrtel je ponovno izjednačio rezultat. Liverpool je u drugom poluvremenu slavio rezultatom 4-1 i slavio sa 6-3.

cardiff city stadion cardiff city

U posljednjem kolu sezone 2013/14 Chelsea je došao u goste Cardiff Cityju, izgubivši svoje šanse za naslov prvaka nekoliko utakmica prije kraja engleskog prvenstva. London Grand je postao posljednji veliki klub koji je posjetio velški stadion. Utakmica je završila pobjedom štićenika Josea Mourinha rezultatom 2-1. Na kraju sezone, Cardiff City, čiji je glavni trener Ole Gunnar Solskjaer imenovan tijekom prvenstva, ispao je u prvenstvo i nikada nije bio promoviran u englesku Premier ligu u 3 sezone.

UEFA Superkup

Nakon 20. mjesta u Premier ligi 2013/14., Cardiff je ispao u drugu ligu engleskog nogometa. Od tada u arenu kluba nije došla nijedna svjetski poznata momčad. To se trebalo promijeniti nakon što je Cardiff City izabran za domaćina utakmice UEFA Superkupa 2014. između Real Madrida i Seville.

Utakmici je prisustvovalo 30.854 gledatelja, što je još uvijek rekord arene. Arbitar je bio engleski sudac Mark Clattenburg. Real Madrid je pobijedio 2-0 zahvaljujući paru Cristiana Ronalda.