Ruski taekwondo igrač Denisenko Aleksej Aleksejevič: biografija, postignuća i zanimljive činjenice

Sadržaj:

Anonim

Denisenko Alexey je poznati domaći sportaš, taekwondo igrač. Dva puta je osvojio medalju na ljetnim olimpijskim igrama. Prvak Rusije, višestruki sudionik i pobjednik europskih i svjetskih prvenstava. Sudionik prvih Europskih igara u Bakuu, gdje je postao brončana medalja. Ima titulu počasnog majstora sporta Rusije.

Biografija sportaša

denisenko alexey

Denisenko Alexey rođen je u malom gradu Bataysk, koji se nalazi u regiji Rostov. To se dogodilo 1993.

Denisenka Alekseja je otac doveo u taekwondo sekciju kada je imao samo 8 godina. Upravo je išao u školu. Tu je junak našeg članka upoznao svog prvog trenera, koji se zvao Alexander Shin.

Otac budućeg šampiona dao je sina ovom sportu, jer je želio da izgleda kao idoli njegove mladosti - Jackie Chan i Jean-Claude Van Damme.

Denisenko Aleksejev otac počeo se pripremati za sportsku karijeru od prvih godina života. Otvrdnjavali su tijelo. Uostalom, u početku je Aleksej bio vrlo bolešljivo i slabo dijete.

U početku je Aleksej oklijevao ići u sekciju, ali se postupno uključio. Počeo je oponašatiidoli svoga oca i s udvostručenom energijom počeo vježbati taekwondo.

Otac kaže da je Aleksej više puta želio napustiti sport, ali je na kraju odustao od ove ideje. Čak i unatoč činjenici da je morao na trening kroz cijeli Don na čamcu. Takvi su problemi nastali tijekom izgradnje Vorošilovskog mosta u Rostovu. Zbog radova na popravku javni prijevoz nije išao na desnu obalu Dona, na kojoj je trenirao. Zato sam morao koristiti čamac. I vratiti se kući kasno navečer zadnjim autobusom.

Privatan život

Privatni život u karijeri sportaša tek je nedavno odigrao veliku ulogu. Prije toga se u potpunosti koncentrirao na sport.

Posljednje, u prosincu 2016., oženio se tekvondoistkinjom Anastasijom Baryshnikovom, brončanom prvakinjom Olimpijskih igara u Londonu, trostrukom europskom prvakinjom, koja je dvaput osvojila brončane medalje na svjetskim prvenstvima.

Olimpijske igre u Londonu

Aleksej Denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko u taekwondou počeo je pokazivati dobre rezultate već na prvim omladinskim turnirima. Ubrzo su ga primijetili i treneri reprezentacije.

Uspjeh u međunarodnoj areni osigurao mu je sudjelovanje na Ljetnim olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine. Tada je imao nepunih 19 godina. Denisenko se natjecao u najlakšoj kategoriji - do 58 kilograma.

Rus je svoj put do pobjede započeo u pretkolu, budući da je bio mlad, potpuno nepoznat sportaš s niskim osobnim rejtingom. NAU prvoj borbi na Olimpijskim igrama, junak našeg članka susreo se s Kostarikancem Heinerom Oviedom. Rus je uvjerljivo pobijedio 5:2.

U četvrtfinalu, Alexei Denisenko se na Olimpijskim igrama suočio s kineskim sportašem Wei Zhenyanom. Ovaj put borba se pokazala tvrdoglavom, dugom i još produktivnijom. Denisenko je pobijedio 10:7. Najnapetiji je bio polufinalni susret u kojem je Aleksej u ogorčenoj borbi izgubio od Južnokorejca Lee De Honga rezultatom 6:7. Inače, prijestupnik Rusa u finalu je doživio porazan poraz od Španjolca Huela Gonzaleza 8:17.

Ali Alexey Denisenko je u meču za treće mjesto, u takozvanom repesaž finalu, pobijedio Australca Safwana Khalila 3:1. Tako je mladi Rus osvojio svoju prvu olimpijsku medalju. Na Igrama u Londonu, ovo je bila samo jedna od dvije brončane medalje za rusku reprezentaciju u taekwondou.

Europsko prvenstvo u Azerbajdžanu

alexey denisenko taekwondo biografija

Sljedeći veliki međunarodni turnir bilo je Europsko prvenstvo koje je održano u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana. Alexey Denisenko, taekwondo je odigrao odlučujuću ulogu u biografiji sportaša u to vrijeme, izabran je za turnir bez ikakvih problema.

Na natjecanjima je nastupao u težinskoj kategoriji do 68 kilograma. Nakon što je prevladao preliminarne runde, sportaš je došao do odlučujuće borbe. U finalu se sastao s Turčinom Servetom Tazegulom, ali je izgubio.

U ekipnoj konkurenciji, ruski tim zauzeo je drugo mjesto, osvojivši dvije zlatne, tri srebrne i dvije brončane medalje. Jačebili su samo Hrvati.

Svjetsko prvenstvo u Rusiji

olimpijada Aleksej Denisenko

U 2015., Aleksej Denisenko osvojio je pravo nastupa na Svjetskom prvenstvu. Taekwondo je u biografiji sportaša do tada igrao ključnu ulogu.

Junak našeg članka ponovno se borio u težinskoj kategoriji do 68 kilograma. A u finalnom dvoboju ponovno se sastao s Turčinom Servetom Tazegulom. I opet izgubljen.

Općenito, ruski tim je nastupio neuspješno na svjetskom prvenstvu, zauzevši tek 12. mjesto. Naš tim nije imao niti jednu zlatnu medalju, samo dvije srebrne medalje (od kojih je jednu osvojio Denisenko) i pet brončanih medalja.

Europske igre u Bakuu

Aleksej Denisenko finale

U 2015. Alexey Denisenko sudjelovao je na sljedećim velikim međunarodnim natjecanjima. Taekwondo je uvršten u program prvih Europskih igara. Ovo je analog Olimpijskih igara, ali samo za europske momčadi. U početku se pretpostavljalo da će se održati samo Ljetne igre, no sada je sve više prijedloga za organiziranje Zimskih Europskih igara. Vrijedi napomenuti da slična natjecanja već dugo postoje i na drugim kontinentima. Na primjer, Pan American, Pan African ili Pan Arab Games.

Na ovim natjecanjima Alexey Denisenko startao je od 1/8 finala. Suprotstavio mu se sportaš iz San Marina Michele Ceccarone. Rus je sigurno slavio 19:1. U četvrtfinalu se junak našeg članka također samouvjereno obračunao s Englezom Martinom Stamperom - 18:6.

Problemi su počeli tek u polufinalu s domaćinomplatforme, Azerbejdžanac Aykhan Tagizade. U teškoj utakmici Denisenko je izgubio 5:7. U borbi za treće mjesto Rus se sastao sa svojim dugogodišnjim suparnikom - Turkom Servetom Tazegulom. Ovaj put Turčin je neočekivano izgubio u 1/8 finala od Poljaka Karola Robaka - 9:21.

Borba za treće mjesto bila je uspješna. Denisenko je konačno uspio pobijediti - 19:16.

U ekipnom poretku na Europskim igrama, Rusi su postali treći, izgubivši od Azerbejdžanaca i Britanaca.

Druga olimpijada

Aleksej Denisenko olimpijada u taekwondou

U 2016. godini, u dobi od 22 godine, Aleksej Denisenko sudjelovao je na drugim Olimpijskim igrama. Taekwondo na Olimpijskim igrama bio je relativno mlada, ali već omiljena disciplina.

U svojoj krunskoj težinskoj kategoriji do 68 kilograma Denisenko je ponovno bio jedan od favorita. U 1/8 finala lako se obračunao s Venezuelancem Edgarom Contrerasom - 12:2. U četvrtfinalu se susreo s turskim Tazegulom, ali je i ovoga puta ispao jači od protivnika od kojeg je u početku redovito gubio. Rus je pobijedio 19:6.

Belgijanac Jaouad Ashab poražen je rezultatom 6:1 u polufinalu. Alexey Denisenko u finalu se susreo sa atletičarom iz Jordana Akhmadom Abagaushom. Koliko god se junak našeg članka opirao, ipak je izgubio 6:10.

Ova srebrna medalja bila je jedina koju su Rusi osvojili na ovim igrama. Ovim rezultatom u ekipnoj konkurenciji podijelili su deveto mjesto s Meksikom, Nigerom, Srbijom i Francuskom.

Na putu do prvenstva

Sada Alexey Denisenko nastavljanaporno trenirati kako bi konačno osvojili zlatnu medalju na velikim međunarodnim natjecanjima. Kao što vidite, nikad nije bio tako uspješan.

Trenutno Denisenko živi u svom rodnom gradu - Bataysku. Paralelno sa sportskom karijerom, studira u Naberežnim Čelnima.

Sa suprugom, Denisenko planira nastupiti u tandemu na nadolazećim ljetnim olimpijskim igrama u Tokiju 2020.