Alena Zavarzina: prekrasno lice ženskog snowboarda

Sadržaj:

Alena Zavarzina nadaleko je poznata ljubiteljima sporta nakon izvrsnog nastupa na Olimpijskim igrama u Sočiju, gdje je osvojila brončanu medalju u snowboardu. Međutim, djevojci slavu nisu donijeli samo sportski rezultati. Ljubavna priča Amerikanca Vica Wildea i Alene Zavarzine mogla bi poslužiti kao zaplet za film. Uostalom, nakon vjenčanja s ruskom ljepotom činilo se da je bivši "srednjak" dobio krila i osvojio dvije discipline odjednom na Zimskim olimpijskim igrama 2014.

Početak putovanja

Alena Zavarzina rođena je u Novosibirsku 1989. godine. Put djevojke do snowboarda bio je dug i vijugav. Roditelji su kćer isprva slali na ritmičku gimnastiku, ali su je zbog problema s opremom bili prisiljeni odvesti odatle. Druga Alina Kabaeva iz Alene nije uspjela i počela je posjećivati bazen.

snowboarder Zavarzina

Međutim, tijekom zime voljela je novi sport - snowboarding. Postupno je Alenin hobi postao njezina glavna sportska disciplina, prestala je plivati i koncentrirala se na svoju omiljenu zabavu. Zavarzina je krenula spektakularnom disciplinom big air, svojevrsnom akrobacijom na dasci. Godinu dana kasnije, trener joj je savjetovao da se prebaci na brzi snowboard, a djevojka se počela natjecati u paralelnom slalomu i snowboard krosu.

U dobi od sedamnaest godina, Alena Zavarzina započela je svoje nastupe na velikim natjecanjima. Prvi međunarodni turnir za nju je bila faza Svjetskog kupa u Nizozemskoj. Mlada sportašica ovdje nije postigla neke posebne lovorike, ali nije klonula duhom i nastavila je raditi na sebi.

Postupno, Alenini poslovi su se popravljali, bila je među prva tri na juniorskom svjetskom prvenstvu i Europskom kupu. Godine 2009. Zavarzina je osvojila srebro juniorskog svjetskog prvenstva, a postala je i druga u Europskom kupu.

Odrasli dobici

Prije Zimskih olimpijskih igara 2010. u Vancouveru, Novosibirčanka je stalno povećavala svoj sportski duh, osvajajući Svjetske kupove u SAD-u, Kanadi i Europi. Alena Zavarzina smatrana je nadom ruskog snowboarda i mnogi su računali na djevojčinu medalju.

Međutim, stvari u Vancouveru nisu išle po planu. Počelo je činjenicom da je sportaš zamalo zakasnio na početak kvalifikacija i potpuno izgubio koncentraciju od iskustava. Alena je završila tek sedamnaesta i nije izabrana za 1/8 finala.

Wilde i Alena Zavarzina

Mladiprvi neuspjesi nisu slomili snowboardericu, zaboravila je na neuspjeh u Vancouveru i počela se pripremati za sljedeći olimpijski ciklus. Godinu dana kasnije, ona, senzacionalno za mnoge stručnjake, osvaja Svjetsko prvenstvo, pobjeđujući u natjecanju u paralelnom veleslalomu.

Od Sočija do Pyeongchanga

Pripreme za Olimpijske igre 2014. bile su zamagljene u posljednjem razdoblju. Prije početka sezone Alena je otkrila kilu kralježnice zbog koje je morala izdržati dugotrajno liječenje. Djevojka je jedva stigla doći u formu za zimu, kada je na treningu apsurdno slomila ruku 2 mjeseca prije početka najvećih startova u četiri godine.

Nekim čudom, Alena Zavarzina uspijeva se podvrgnuti operaciji i ponovno vratiti formu, čvrsto namjeravajući nastupiti na domaćim Igrama. Ova odluka se pokazala ispravnom, projurila je stazu tijekom natjecanja i osvojila brončanu medalju u disciplini paralelnog veleslaloma.

Nakon Sočija, djevojka nije usporavala, osvojivši nekoliko nagrada na svjetskim prvenstvima u sljedećem olimpijskom ciklusu. Njezina najuspješnija sezona bila je 2016./2017., gdje je prvi put u karijeri osvojila ukupni naslov Svjetskog kupa u paralelnom veleslalomu.

Na veliku žalost svih svojih brojnih obožavatelja, Alena Zavarzina nije uspjela zablistati na Olimpijskim igrama u Pyeongchangu 2018. Kao jedan od favorita Igara, stala je na korak od postolja, zauzevši razočaravajuće četvrto mjesto.

Privatan život

Vic Wilde i Alena Zavarzina upoznali su se 2009. godine na jednoj od faza KupaMir. Tri godine kasnije, jednostavno prijateljstvo preraslo je u nježnu vezu, a dečki su odlučili učvrstiti svoju zajednicu vjenčanjem.

Vika Wild i Alena Zavarzina

Amerikanac Victor je čak promijenio svoje državljanstvo i počeo predstavljati Rusiju na međunarodnim turnirima. U briljantnom stilu nastupio je na Olimpijskim igrama 2014., gdje je osvojio dvije zlatne medalje u snowboardu.