Skijaš Northug Petter: biografija, postignuća i zanimljive činjenice

Sadržaj:

Northug Petter je poznati norveški skijaš. Zaslužan je za mnoge nagrade i rekorde. Postao je svjetski prvak 13 puta, dva puta osvojio Olimpijske igre. Na svjetskim prvenstvima postao je apsolutni rekorder koji je uspio pobijediti u svih šest disciplina. Postao je i dvostruki pobjednik Svjetskog kupa, dobio je neslužbenu titulu kralja skijanja. Dvaput je priznat kao najbolji sportaš Norveške. Protivnici ga poznaju po njegovoj jedinstvenoj sposobnosti da ubrza na ciljnoj liniji, do pobjede snažnim trzajem. Posebno uspijeva u stilu klizanja.

biografija skijaša

northug petter

Northug Petter rođen je 1986. Rođen je u norveškom gradu Musvik u pokrajini Nur-Trendelag. Karijeru je započeo u profesionalnom sportu sudjelovanjem na kontinentalnim natjecanjima. Konkretno, postigao je neke uspjehe na skandinavskim utrkama, probijajući se do postolja sedam puta. Najuspješnije za njega bile su utrke potjere i startovi na 15 kilometara.

Nortug Petter debitirao je na Svjetskom prvenstvu u sezoni 2005/06. Debitirao je u sprintu, održanom u Drammenu. Northug Petter završio je na 35. mjestu. Istovremeno je nastavio paralelno sudjelovati u skandinavskim natjecanjima. Na kraju sezoneslužbeno je objavljeno da dobiva mjesto u reprezentaciji.

U isto vrijeme, u svojoj prvoj sezoni na Svjetskom prvenstvu, Nortug je osvojio svoju prvu pobjedu. 8. ožujka 2006. završio je prvi u skiatlonu u Falunu u Švedskoj. Iza sebe je ostavio dva Nijemca - Tobiasa Angerera i Axela Teichmanna.

Northug Petter završio je drugi u posljednjoj utrci te sezone. U istom skiatlonu izmakao mu je pobjedu, izgubivši na cilju manje od četiri sekunde od Šveđanina Matthiasa Fredrikssona. Sveukupno, svoju prvu sezonu Svjetskog kupa završio je na 15. mjestu.

Buduća zvijezda

petter northug osobni život

Zvijezda budućnosti - tako su mnogi novinari zvali Nortuga na početku njegove sportske karijere i nisu podbacili. Za ugovor s njim odjednom se natjecalo nekoliko proizvođača skijaške opreme. Pobjedu u ovom obračunu odnio je Fisher. Nortug je tada još bio junior, no unatoč tome u ugovoru mu je bila uključena tarifna stopa. Ovo još nikada nije učinjeno za mladog sportaša. Cijena karte je pomnožena s 5, pod uvjetom da Nortug do kraja 2007. predvodi norvešku reprezentaciju u svjetsku elitu.

2006. godine Zimske olimpijske igre održane su u Torinu u Italiji, ali Nortug nije bio uključen u reprezentaciju. Skandinavci su osvojili 3 srebrne i jednu brončanu medalju. Ovaj nastup smatran je neuspjehom. Tada su se mnogi, poput samog Nortuga, pitali zašto ga nisu odveli na Olimpijske igre.

Prvi veliki uspjeh postigao je na Svjetskom prvenstvu koje se održalo 2007. u Sapporu u Japanu. Nortug je pobijedio u štafeti. I dvije godine kasnije uČeh Liberec osvojio je svoju prvu zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu u pojedinačnoj utrci. Norvežanin je bio prvi u utrci potjere, prešao je 15 kilometara klasičnim stilom, a potom isto toliko i u klizanju. Briljantna pobjeda u toj utrci prepoznata je kao jedna od najboljih završnica Pettera Northuga.

Kraljevska godina

petter Northug i Carolyn

2010. bila je uistinu zvjezdana godina za Nortug. Na kraju sezone prvi put u karijeri osvojio je Svjetsko prvenstvo. 9 puta Nortug je došao na cilj prvi, još 6 puta bio je drugi i jednom je zauzeo treće mjesto. Privid borbe uspio mu je nametnuti samo Čeh Lukas Bauer, koji je postao drugi u ukupnom poretku. Ali u stvarnosti borbe nije bilo, jer je prednost Northuga bila 600 poena.

Iste godine Norvežanin je trijumfalno nastupio na Olimpijskim igrama u Vancouveru, Kanada. Iako je isprva sve pošlo po zlu. Nortug je završio 41. na 15 km slobodno i bio je u skupini vodećih u potjeri sve dok nije zaostao na posljednjem usponu, zauzevši tek 11. mjesto.

Ali u masovnom startu na 50 km na cilju, uspio je prestići Nijemca Axela Teichmanna za tri desetinke sekunde, osvojivši prvu zlatnu olimpijsku medalju.

U štafeti, Nortug je trčao u posljednjoj etapi, počevši od četvrtog mjesta. Uspio je prestići vodeće, ali do tada se Šveđanin Markus Hellner odvojio od svojih progonitelja, pa su Norvežani osvojili srebro.

U finalnom sprintu Nortug se borio s dvojicom Rusa NikiteKryukov i Alexander Panzhinsky, izgubili od njih i osvojili broncu.

U finalnom timskom sprintu, Nortug je osvojio još jedno olimpijsko zlato u paru s Øysteinom Pettersenom. Za norvešku reprezentaciju bila je to trijumfalna Olimpijada na kojoj su zauzeli prvo mjesto u ukupnom poretku skijaškog trčanja.

Drugi trijumf na Svjetskom kupu

petter northug najbolje završava

Na Svjetskom prvenstvu 2010/11, Nortug je izgubio pobjedu od Švicarca Darija Cologniera, zauzevši drugo mjesto. U sezoni 2011/12 postao je treći, omogućivši Cologni da napravi zlatni dvojnik. Tek u sezoni 2012/13. vratio je titulu najjačeg skijaša na planeti.

U ukupnom poretku bio je ispred Švicarca Darija Cologniera, koji je ovoga puta bio treći, i Rusa Alexandera Legkova, koji je završio na drugom mjestu. Njegova konačna prednost iznosila je gotovo 200 poena od najbližeg progonitelja.

Drugi olimpijski trijumf

skijaš northug petter

Ali druge Olimpijske igre u njegovoj karijeri bile su neuspješne. Za početak je propustio utrku na 15 km u klasičnom stilu. Tada je pao u skiatlonu, zauzevši tek 17. mjesto.

U utrci na 50 kilometara od masovnog starta došao do 18. pozicije. Nortug je bio najbliži olimpijskoj medalji u štafeti. Opet je trčao na posljednjoj nozi. No ovoga puta nije uspio premostiti jaz koji su njegovi sunarodnjaci stvorili na početku utrke. Nortug je doveo Norvešku na četvrto mjesto, gotovo 40 sekundi iza Francuza Ivana Bouatea.

U sprintu slobodnim stilom, Northug neočekivanoizgubio u polufinalu, a posljednjeg dana Olimpijade u paru s Olom Vigen Hattestadom postao je tek četvrti u muškom ekipnom sprintu. Na kraju nije uspio osvojiti niti jednu medalju, ali to nije spriječilo njegovu reprezentaciju da osvoji ukupnu pobjedu u skijaškom trčanju.

Privatan život

Osobni život Pettera Northuga razvija se vrlo uspješno, iako je on cijelo to vrijeme službeno neoženjen. Poznato je da se na početku svoje karijere susreo s preponačem Reich Nordtomme. Zatim je došlo do misteriozne afere s pornografskom glumicom Aylar Lee, koju su predstavnici skijaša na sve načine demantirali.

U 2015., Petter Northug i Caroline Dahl, skandinavska pop pjevačica, uočeni su zajedno. Uporno se šuška i o njegovoj romansi sa skijašicom početnikom Caroline Vollan, koja je 9 godina mlađa od njega.

2014. Nortug je bio u središtu skandala visokog profila. Pijan je doživio nesreću kod Trondheima. 23-godišnjak koji je bio u automobilu slomio je ključnu kost. Sam Petter je pobjegao s mjesta nesreće, ali je tada ipak priznao da je vozio.

Oduzeta mu je vozačka dozvola, osuđen na 50 dana zatvora i teške novčane kazne.