Ksenia Stolbova: olimpijska prvakinja u umjetničkom klizanju

Sadržaj:

Ksenia Stolbova jedna je od najsjajnijih sportašica u umjetničkom klizanju parova. Crnooka sitna brineta ima oštru narav i pravi šampionski karakter, što joj je, zajedno s Fedorom Klimovom, omogućilo da ostane na vrhu rejtinga posljednjih pet godina.

Početak putovanja

Ksenia Stolbova rođena je u Sankt Peterburgu 1992. godine. S umjetničkim klizanjem počela se baviti sa 6 godina, a prvih godina treneri su je pokušavali učiniti klizačicom samcem. Međutim, do 14. godine odlučila se ponovno obučiti i okušati se u klizanju u paru.

Prvi partner Ksenije Stolbove bio je Ukrajinac Artur Minchuk, s kojim su postigli određene uspjehe u juniorskim natjecanjima. Godine 2009. njezina trenerica Lyudmila Velikova uparila ju je s Fedorom Klimovim, koji s njom kliza do danas.

ksenia stolnova

Dečki nikada nisu uspjeli osvojiti ozbiljne trofeje na juniorskoj razini, uvijek su završili drugi ili treći na najvećim turnirima. Međutim, bezbolno su se useliliumjetničko klizanje za odrasle, osvajanje srebrnih medalja na prvenstvu Rusije u prvoj sezoni.

Budući da dva najjača para zemlje nisu nastupila na ovom turniru, Ksenia Stolbova i njezin partner otišle su na Europsko prvenstvo samo kao zamjene, ali je par Kawaguchi-Smirnov odustao od turnira, a jučerašnji juniori su dobili svoje prilika. Iskoristili su to i osvojili brončane medalje kontinentalnog prvenstva.

olimpijski prvak

Do 2014. Ksenia Stolbova uspjela je povući partnera sa sobom i zaslužili su titulu drugog para u zemlji, osvojivši ulaznicu za Olimpijske igre u Sočiju. Ovdje su igrali na ekipnom turniru i dali veliki doprinos konačnoj pobjedi reprezentacije. Tako je rođeni Sankt Peterburg u dvije godine od nepoznatog debitanta prošao put do olimpijskog prvaka. Fotografije Ksenije Stolbove bljesnule su na naslovnicama vodećih sportskih publikacija.

Nekoliko dana kasnije, dečki su učvrstili svoj uspjeh osvojivši srebro u pojedinačnom prvenstvu među sportskim parovima, izgubivši samo od Tatyane Volosozhar i Maxima Trankova.

Nakon što je prvi par u zemlji napravio pauzu od svoje amaterske karijere, Ksenia Stolbova, zajedno s Fedorom Klimovim, dobila je priliku zavladati svijetom umjetničkog klizanja. Međutim, u sljedećim sezonama dečke su pratili stalni neuspjesi. Na vrhuncu forme, Fedor Klimov je zadobio nesretnu ozljedu, zbog čega je izvan terena na četiri mjeseca.

Tek što su se klizačice vratile na led, ozljeda noge zadesila je Kseniju Stolbovu. Vrativši se na dužnost, počela se tvrdoglavo pripremati za Olimpijske igre u Pyeongchangu. Na putuprije glavnog turnira, zajedno sa svojim partnerom, postala je srebrna medalja na Europskom prvenstvu u Moskvi.

fotografija ksenia stolnova

Međutim, odlukom MOO-a djevojka je suspendirana iz sudjelovanja na Olimpijskim igrama. Ksenia i Fedor već su najavili da će Svjetsko prvenstvo 2018. biti njihov posljednji turnir.