John Higgins: biografija, činjenice iz života, fotografije

Sadržaj:

Jedan od najsjajnijih i najpoznatijih predstavnika snookera je John Higgins. Biografija igrača započela je u gradiću Wishawu, gdje je rođen 18. svibnja 1975. godine. Škot je dobio međunarodnu licencu i postao profesionalni igrač 1992.

Zajedno s još jednim, ništa manje eminentnim Britancem Ronniejem O'Sullivanom, ušao je u svjetsku elitu snookera, svojevrsne igre biljara. Prvi trijumf dogodio se 1994. godine, kada je u finalu pobijedio Davea Harolda. Od tog trenutka njegova se karijera počela ubrzano razvijati.

Karijera škotskog "čarobnjaka"

Prve dvije sezone u karijeri John je proveo prilično skromno. Oglasio se na Grand Pri turniru, gdje je senzacionalno osvojio prvo mjesto. Slavni igrač tu nije stao te je već u sljedećoj sezoni osvojio dva naslova British Opena i International Opena. Ova postignuća omogućila su Škotu da zauzme 11. mjesto na ljestvici svjetskih snooker igrača.

John Higgins

U sezoni 1995-1996, John Higgins nastavio je pokazivati izvanrednu igru. Njegova kolekcija trofeja dopunjena je još nekoliko naslova: German Open,International Open. Postao je četvrtfinalist svjetskog turnira i samouvjereno se smjestio na drugu liniju rejtinga.

Sezona 1997/98 bila je najuspješnija u karijeri Škota. Higgins je bio finalist na 8 rangiranih turnira. Sada je bilo samo svjetsko prvenstvo, gdje se nije proslavio velikim uspjesima. Sretan splet okolnosti mogao bi igrača dovesti do njegovanog sna. Da bi to učinio, Stephen Hendry je morao izgubiti u prvom krugu natjecanja, a John je primiti željeni trofej. Na kraju se nosio s ovim zadatkom i zauzeo prvo mjesto na ljestvici.

Uspinje se visoko i brzo pada

U sezoni 1998/99, John Higgins nije uspio obraniti naslov. Međutim, igrač je ostao na prvom mjestu zahvaljujući pobjedama na nekoliko velikih natjecanja: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Sljedeća sezona nije bila ništa manje uspješna u majstorovoj karijeri. Na jednom od turnira postigao je najviše poena po utakmici. Prvi put je na Nations Cupu zabilježen maksimalni prekid od 147 poena, a potom i na Irish Masters natjecanju. Higgins je osvojio još nekoliko trofejnih nagrada na Welsh Openu i Grand Prixu.

U sezoni 2000/01, John je počeo opadati. Isprva je sve išlo dobro, a on je u finalu britanskog prvenstva svladao eminentnog Marka Williamsa. Međutim, u Grand Prixu je prestao sudjelovati zbog vjenčanja. U natjecanju Kupa nacija izgubio je od Ronnieja O'Sullivana i pao na treće mjesto na svjetskoj ljestvici.

Unatoč lošoj izvedbi tijekom sljedeće dvije sezone, John Higgins uspio je ostati među prvih petigrači snukera.

Visoka razina vještine - prvi red na ljestvici

U 2005/06, Škot je vratio svoju izvrsnu formu. Na Grand Prix turniru izborio je uvjerljivu pobjedu nad vječnim rivalom Ronniejem O'Sullivanom. Istovremeno, John je postavio nekoliko rekorda: 4 stote serije i 494 postignuta boda.

igrač snukera john higgins

Britansko prvenstvo bilo je manje uspješno za Higginsa. Izgubio je u 1/8 finala od svog protivnika Kena Dohertyja, ali je osvojio turnir na Wembleyu. U natjecanju Kupa M alte, igrač dolazi do finala, ali je poražen.

Na turniru Welsh Opena, iskusni majstor gubi u fazi 1/8 finala. Natjecanje China Opena završava za Škota konačnim porazom od Marka Williamsa. Bio je jedan od favorita za Svjetsko prvenstvo 2006. godine. No, na opće iznenađenje mnogih stručnjaka, izgubio je u prvom krugu natjecanja od Marka Selbyja. Unatoč ovoj činjenici, snuker igrač John Higgins uspio je vratiti prvo mjesto na ljestvici.

Nestabilna igra, frustrirajuće obožavatelje

Ljubitelji škotskog "čarobnjaka" očekivali su od njega iste uspješne nastupe kao i prethodne sezone. Međutim, Ivan im se nije svidio, nego ih je samo razočarao. Ušao je u Trofej Sjeverne Irske gdje je izgubio u osmini finala od jednog Kineza. Nakon toga nije uspio obraniti naslov prvaka u Grand Prix natjecanju.

Na britanskom prvenstvu Higgins je pokazao najvišu klasu i stigao do polufinalne faze. Ipak, izgubio je od budućeg pobjednika PetraEbdon. Tada je iskusni majstor počeo odbijati. Podbacio je u prvom kolu Welsh Opena i M alta kupa. Na turniru China Open Škot je stigao do 1/4 finala, gdje je izgubio od svog protivnika i bliskog kolege Gramm Dotta.

fotografija johna higginsa

Na prestižnom natjecanju u Sheffieldu, John Higgins nije bio favorit. Ipak, uspio se rehabilitirati pred navijačima i osvojiti još jedan trofej.

Svjetska slava - prvi ozbiljni uspjeh

Škot je 1998. godine sudjelovao na svjetskom prvenstvu. Došao je do finala prvi put u karijeri i oteo pobjedu mladom i perspektivnom Marku Selbyju. Englez se kvalificirao i pokazao visoku klasu igre. Međutim, njegov protivnik je pokazao pravu vještinu i volju za pobjedom. Kao rezultat toga, "čarobnjak" je proslavio uspjeh.

Postao je prvi prvak 1998. godine, kada su mu bile samo 23 godine, ispred dva briljantna igrača u ovom pokazatelju, Williamsa i O'Sullivana. Nakon 9 godina osvojio je drugi trofej svjetskog prvenstva.

MBE John Higgins

U 2007. godini, nositelj počasne titule "Član Reda Britanskog Carstva" John Higgins u svom je intervjuu priznao da je ovaj događaj postao jedan od najvažnijih u njegovom životu, nakon rođenja djeteta. Sljedeća sezona nije bila ništa manje uspješna za iskusnog igrača. Postao je pobjednik Grand Prix natjecanja i osvojio svoju treću titulu prvaka. Na ljestvici snooker igrača zauzeo je 4. mjesto, a godinu dana kasnije postao je njezin lider.

Tužbe o podmićivanju

U travnju 2010., škotski igrač prisustvovao je poslovnom sastanku sa svojim menadžerom. Utjecajni poslovni čovjek predložio je da Higgins i Mooney održe niz snooker mečeva na temelju ugovora.

U to vrijeme, trostruki nositelj svjetskog naslova odlučio je prihvatiti primamljivu ponudu i održati fiksnu igru. Kao rezultat toga, John je morao primiti u nekoliko okvira. Ukupni iznos mita bio je oko 400.000 dolara.

Higgins je suspendiran iz natjecanja u snookeru nakon interne istrage. Ipak, iskusni Škot odlučio je demantirati optužbe, rekavši da u cijeloj svojoj profesionalnoj karijeri nikada nije namjerno promašio.

Prema presudi nezavisnog suda, igraču je izrečena novčana kazna i šestomjesečna suspenzija, a njegov menadžer je doživotno isključen iz snukera.

Povratak na igru

Povratak nakon suspenzije, John je osvojio nekoliko turnira. Dvije od njih su najprestižnije: Britansko prvenstvo i Svjetsko prvenstvo. Škot je nastavio demonstrirati visoku razinu igre snukera. John Higgins, čija je biografija izravan dokaz njegovog talenta, "uspio" je pobijediti i na ETPC-5. ETPC-6 za njega nije bio tako uspješan. Došao je do finala, ali je izgubio od budućeg prvaka Michaela Holta.

Britansko prvenstvo John je održao na visokoj razini i susreo se u finalu s Markom Williamsom. Tijekom susreta igrač je bio inferioran rezultatom 2:7 i 5:9. Međutim, u najtežoj borbi,Higgins je uspio pobijediti. Ova titula je bila treća u njegovoj karijeri.

biografija johna higginsa

Na Welsh Openu u veljači stigao je do finala i dobio još jedan trofej, pobijedivši Stephena Maguirea s ukupnim rezultatom 9:6. Sljedećeg mjeseca, Škot je također trijumfirao na Hainan Classicu.

Život izvan snukera

Čak i četverostruki svjetski prvak John Higgins ima pravo na privatnost. 2000. godine sklopio je službeni brak sa svojom voljenom Denise. Tijekom godina dobili su troje djece: djevojčicu Claudiju, dječake Olivera i Piercea. Osim toga, uvijek se trudi prisustvovati nogometnim utakmicama svoje omiljene Celtic momčadi.

četverostruki svjetski prvak john higgins

U 2006., nakon što je izgubio finale Kupa M alte, John je izbačen iz aviona zbog ekstremne intoksikacije. Međutim, u pripremama za sljedeći turnir i svjetsku slavu u Crucibleu, igrač je uspio prestati piti alkohol.

U 2011. Higgins je imao veliku tragediju. Otac mu je preminuo od raka. Skoro uvijek je pratio sina na svim svjetskim turnirima.

Prvo mjesto na ljestvici, pobjeda na britanskom prvenstvu

Na godišnjem britanskom turniru, Škot se u finalu susreo s Markom Williamsom. John Higgins (na slici ispod) bio je odlučan u pobjedi.

U odlučujućem meču, Velšanin je pokazao nisku razinu igre. U polufinalu je pokazao karakter i volju za pobjedom. No, finale je za njega bilo krajnje neuspješno. Ukupni rezultat bio je 9-5 kada je Škot okrenuo plimu i osvojio 22 trofeja u karijeri profesionalnog igrača. On je jedan od velikana koji su osvojili prvenstvo UK-a više od dva puta.

John Higgins nastavlja oduševljavati svoje obožavatelje talentiranom igrom. Unatoč blagom padu, nastavlja pokazivati visoku razinu vještine. Trenutno se nalazi na 6. liniji svjetske ljestvice. Škotski "čarobnjak" iz Wishawa zauvijek je ušao u povijest popularne igre.