Švicarski tenisač Schnyder Patti: biografija, sportska karijera, osobni život

Sadržaj:

Patti Schnyder, čija je biografija predstavljena u ovom članku, jedna je od najpoznatijih švicarskih tenisačica. Tijekom svoje sportske karijere postala je pobjednica mnogih prestižnih turnira.

Prvi uspjesi u velikom sportu

Schnyder Patti rođena je u prosincu 1978. u Baselu. S 14 godina švicarski tenisač prvi je put sudjelovao na ITF turniru. 1994. Patti Schnyder počela je stalno sudjelovati u profesionalnim natjecanjima, čak i ući u TOP-100 najboljih tenisača na planeti.

1995. donio je prva ozbiljna postignuća za sportaša. Dana 14. svibnja izborila je plasman u finale ITF turnira u slovačkoj Nitri gdje je u tri seta samouvjereno svladala Čileanku Barbaru Castro. Tjedan dana kasnije, Schnider Patti je postao pobjednik sličnog natjecanja u Prešovu. Ovaj put nije prepustila priliku Čehinji Jani Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografija Patty schnider

Mjesec dana kasnije, na svom rodnom švicarskom tlu, tenisačica je osvojila sljedeći ITF turnir u Courelli, au rujnu je stigla do finala u Ateni. Iste godine Schnyder je debitirala u Zürichu na natjecanjima pod pokroviteljstvom WTA. Uspješni nastupi omogućili su joj da završi sezonu na 152. mjestu.

BGodine 1996. Patti Schnider, kojoj je tenis postao ne samo hobi, već i način zarade puno novca, nastavila se aktivno natjecati na međunarodnim natjecanjima. Uspjela je izboriti finale ITF turnira u španjolskoj Murciji u travnju. U rujnu je ovaj rezultat ponovila u Bratislavi. Tjedan dana kasnije, prvi put u karijeri, atletičarka je stigla do finala WTA turnira u Karlovy Vary (Češka Republika), gdje je izgubila u tri seta od Belgijanke Ruksandre Dragomir.

Iste godine, Schnyder Patti je postala sudionica Olimpijskih igara u Atlanti, gdje je završila svoje nastupe u prvom kolu. Debitirala je i na Grand Slamu. Na Australian Openu 18-godišnja atletičarka se nije uspjela kvalificirati, ali se uspjela probiti u glavni ždrijeb natjecanja u Londonu i Parizu. Schnyderov najviši rang 1996. bio je 58. u pojedinačnoj konkurenciji.

Pridruživanje svjetskoj teniskoj eliti

1997. godine, na terenima Australian Opena, Patty Schnyder je napravila malu senzaciju kada se uspjela probiti u četvrtu rundu natjecanja. Uz to je u uvodnom meču svladala osmu nositeljicu Ivu Majorli. Uspješno nastupajući na raznim turnirima, tenisač se do kraja sezone popeo na 26. mjesto na svjetskoj ljestvici.

patty schnider tenis

Sljedeća godina bila je jedna od najuspješnijih u cijeloj Schnyderovoj karijeri. Sezonu je započela pobjedom na WTA turniru u australskom Hobartu, a mjesec dana kasnije u finalu sličnih natjecanja u Hannoveru svladala je Čehinju Jan Novotnu u tri seta. U svibnju Patti nije imala premca na zemljanim terenima Madrida, a uSrpanj - Austrijanka Maria-Linkowitz i talijanski Palermo.

Nastupi u parovima nisu bili ništa manje uspješni. U duetu s Austrijankom Barbarom Schett, Schnider je osvojila WTA turnir u Hamburgu, a također je stigla do finala u Palermu i otoku Amelia.

Ne bez uspjeha na Grand Slam turnirima. Na terenima Rolland Garrosa i US Opena Patti Schnyder je stigla do četvrtfinala. Time je dobila pravo sudjelovanja na Grand Slam kupu. Na ovom turniru je u polufinalu pobijedila tadašnju teniserku svijeta Martinu Hingis, ali je u odlučujućem meču izgubila od slavne Venus Williams.

U kolovozu 1998. sportašica je zauzela rekord za svoje 11. mjesto na svjetskoj ljestvici u pojedinačnoj konkurenciji, kao i 29 u parovima.

Nakon briljantne sezone u karijeri švicarskog tenisača došla je recesija. Tijekom sljedeće tri godine, Schnyder je osvojila dva WTA turnira u Gold Coastu (Australija) i Pattayi (Tajland), a također je nekoliko puta stigla do finala i pojedinačno i u parovima. Na Grand Slam turnirima Patty nikada nije uspjela proći četvrto kolo.

Povratak zvijezde

Počevši od 2002. godine, Schneider Patti je počela vraćati svoj status svjetske sportske zvijezde. Pobijedivši u finalu superturnira u Charlestonu i WTA turnira u Zürichu, Švicarci su se ponovno uspjeli probiti u Top 20.

Patty Schnider postignuća

Polagano se dovodeći u formu, Schnyder se ponovno glasno deklarirala 2005. godine. Osvojila je dva WTA turnira i na još tri stigla do finala. Ove sezone Patti po prvi put u karijeriušao u Top 10 na 7.

Sljedeće godine Schnyder nije uspjela osvojiti niti jedan prestižni turnir, ali joj je konstantno ulazak u finale i polufinale omogućio da zadrži svoje mjesto među deset najboljih tenisačica na planeti

Kraj igračke karijere

Nakon dvije briljantne sezone, Patty Schnyder nastavila je redovito ulaziti u finale turnira, ali to se događalo sve rjeđe. Na Grand Slam turnirima nikad nije uspjela proći dalje od četvrtog kola u pojedinačnoj konkurenciji, au parovima dalje od četvrtfinala.

Schnyder je 2010. počeo goniti ozljede: prvo su se pojavili problemi sa stopalima, a potom i s Ahilovom tetivom. U svibnju 2011. Patti je odlučila prekinuti svoju igračku karijeru.

Četiri godine kasnije, Schnyder se vratio na ITF turnire, nakon što ih je uspio dvaput osvojiti u dvije sezone.

Nastupi za reprezentaciju Švicarske

patty schnider

18-godišnja Patty Schnyder, čija su postignuća u to vrijeme govorila umjesto nje, prvi put je pozvana da brani čast svoje zemlje u Fed Cupu 1996. godine. Sa šest pobjeda u sedam mečeva pomogla je Švicarskoj da se podigne u drugu svjetsku skupinu.

Godinu dana kasnije, zajedno s Martinom Hingis, Schnyder je u odlučujućoj utakmici pobijedio slovački duet Gabshudova-Zrubakova, a potom sudjelovao u porazu argentinske momčadi. To je omogućilo švicarskoj momčadi da uđe u elitnu diviziju.

Godine 1998. Schnyder i Hingis stvorili su malo čudo svojim pobjedama u Fed kupu, dovodeći svoju momčad u finale, gdje su izgubili od Španjolske.