Najpopularniji reli na svijetu. Dakar dočekuje pobjednike

Sadržaj:

Rally je jedna od najpopularnijih vrsta modernih utrka. Vrlo je spektakularan, a samim time i zanimljiv milijunima gledatelja diljem svijeta. Među svim vrstama prvenstava posebna je ruta "Pariz-Dakar". Ova utrka se izdvaja od ostalih. Zašto toliko privlači obožavatelje i sudionike? O tome će se raspravljati u ovom članku.

Povijest poznatog automaratona

Reli Pariz-Dakar održava se od kraja 1978. Autor ideje o takvoj ruti bio je motociklistički trkač iz Francuske T. Sabin. Godine 1977. izgubio se u libijskoj pustinji tijekom utrke Abidjan-Nice. Nakon nekoliko dana lutanja bez hrane i vode, motociklista su pronašli nomadi koji su ga spasili. Unatoč svim nedaćama, pustinja je ostavila neizbrisiv dojam na Sabina, koji je želio podijeliti s cijelim svijetom. Upravo je ta ideja inspirirala vozača da kreira rutu najpopularnijeg relija do sada. Dakar je, prema planu Thierryja Sabinea, trebao biti krajnja točka utrke, a Pariz početna točka.

dakar reli
dakar reli

Prvobitna ruta relija prolazila je sjeverom Afrike, Alžirom, ali je, zbog teške političke situacije i pojačanih nemira u ovoj državi, još jedna država, Maroko, odobrena za utrku. Ponekad dio puta sudionici prevladaju kroz Libiju.

U početku je utrka bila jedna od etapa Svjetskog kupa. No, pravilnik o natjecanju izazvao je dosta kontroverzi, zbog čega je odlučeno da se rally isključi iz ukupnog poretka svjetskog prvenstva i učini ga autonomnim.

Zanimljivo je da su na natjecanju kroz njegovu povijest sudjelovali ne samo profesionalni vozači, već i brojne rock zvijezde, poznati sportaši iz drugih disciplina (alpski skijaši, penjači, jahtaši i drugi).

Rally pravila

Da biste sudjelovali u ovom natjecanju, morate znati pravila rallyja. Dakar je krajnja destinacija rute. Utrka počinje u Parizu. Natjecanje traje tri tjedna i pokriva udaljenost od cca 10.000 km. Trkačima je dopušteno sudjelovati ne samo u posebnim reli automobilima, već i u automobilima, kao i kamionima i motociklima. Za svaki način prijevoza postoji poseban račun. Broj sudionika mogu biti ne samo profesionalni trkači, već i amateri, koji obično čine oko 80% ukupnog broja prijavljenih.

rally paris dakar

Kao što je gore spomenuto, poredak Svjetskog kupa ne uključuje ovaj miting. Dakar je posljednji grad na putu vozača, gdje se određuju pobjednici. Zada biste postali prvak natjecanja, samo trebate prestići svoje suparnike u ovom automaratonu, za razliku od Svjetskog kupa, gdje sudionici dobivaju bodove za svaku utrku, koji se zbrajaju na kraju sezone.

Pobjednici relija

kamaz reli dakar

Sve do početka 21. stoljeća glavni rekorder po broju pobjeda na reliju Pariz-Dakar bio je Stefan Petransel, koji je u deset godina sudjelovanja u njemu šest puta pobijedio na ovom automobilskom maratonu.

2001. godina bila je prijelomna i u pogledu pravila utrke i pobjednika. Sukladno izmjenama u pravilima natjecanja, ekipa nije mogla sa sobom ponijeti opremu koja bi u slučaju kvara mogla riješiti problem. Sve popravke morali su izvršiti vozač i navigator. Iste godine, žena, Jutta Kleinschmidt, prvi put je pobijedila na reliju.

Ruski kamioni postali su pravi trijumfi relija Pariz-Dakar. KamAZ-master, izvrstan ruski tim, više puta je pobijedio na maratonu. Posljednjih godina i dalje drži vodstvo i redovito pobjeđuje na velikim međunarodnim natjecanjima.

Tim "KAMAZ-master"

rally paris dakar kamaz

U povijesti relija Dakar, ruski tim osvojio je ovaj prestižni maraton 13 puta. 2015. godine na reliju koji se održavao na teritoriju Bolivije, Argentine i Čilea po prvi put je pobijedio pilot Airat Mardeev u kategoriji kamiona. U završnoj fazi utrke uspio se otrgnuti od svojih progonitelja i na kraju nadmašiti svoje najbliže konkurente,između ostalog, suigrači, na 14. odnosno 51. minuti (2. mjesto - Nikolaev, 3. mjesto - Karginov).

Tako su ruski piloti ponovno pokazali koliko vrijedi automobil KamAZ. Rally "Dakar" iz godine u godinu u poretku kamiona mu se podvrgava.